Między nami dobrze jest
Między nami dobrze jest to spektakl o Polsce. To groteska na temat świata, gdy „wszyscy ludzie na świecie byli Polakami. Każdy był Polakiem, Niemiec był Polakiem (…), znany polski odkrywca Krzysztof Kolumb, którego potem oczywiście przechrzczono na Christophera czy innego Chrisa czy Izaaka. Byliśmy wielkim mocarstwem, oazą tolerancji i multikulturowości”. Nic nie ucieknie tu kpinie.
To jeden z najgłośniejszych utworów ostatnich lat. W Białymstoku pokazany zostanie w nowatorskiej formie Teatru Seniora. Na scenie zaczynamy nową rozmowę o „międzypokoleniowości”. Nie obdarzamy sentymentalnymi wspominkami, ale odważnie mierzymy się z trudnymi diagnozami współczesności, także z perspektywy wykluczonego pokolenia 60+, którego ironiczny dystans tworzy nową jakość sceniczną.
Wraz z Elżbietą Lisowską-Kopeć, pedagogiem teatru, związaną z Teatrem Kalambur próbujemy, podczas zajęć teatralnych, pracować nie tyle nad samą inscenizacją, co nad manifestem według którego głosimy, że starszy wiekiem nie znaczy pozbawiony ironii dystansu. W sztuce Maslowskiej mowa jest o stereotypach, których nadużywanie budują estetykę tragifarsy. Grupa naszych fantastycznych aktorów-seniorów też uważa, że „między nami dobrze jest”. Nie stroniąc od śmiechu, ostrego humoru, nowoczesnych zachwytów, bawimy się teatrem, naszym narzędziem zdystansowanej młodości.
Michał Pabian
Premiera: 25 września 2015 r.
Scena: foyer
Czas trwania: 60 minut
Cena biletu: 35 zł
Realizatorzy:
Reżyseria: Elżbieta Lisowska-Kopeć, Michał Pabian
Inspicjent: Jerzy Taborski
Obsada:
Mirosława Baraszko (gościnnie) – Halina
Józefina Bukin (gościnnie) – Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim
Jadwiga Łuckiewicz (gościnnie) – Monika
Ewa Palińska – Edyta
Barbara Siatkowska (gościnnie) – Bożena
Maria Szymusiuk (gościnnie) – Prezenterka
Barbara Zgiet (gościnnie) – Młoda Metalowa Dziewczynka
Piotr Kruk (gościnnie) – Mężczyzna
Jerzy Taborski
Franciszek Utko – Aktor
Spektakl powstał w ramach inicjatywy TEATR SENIORA.
Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Ewa Hevelke, Andrzej Lis, Zofia Smolarska, Szymon Spichalski, Izabela Szymańska, Katarzyna Waligóra.